FM Усилвател на мощност за 88 – 108 MHz със BLY87A, BLY89A, KT920A, KT925B

FM Усилвател на мощност за 88 – 108 MHz със BLY87A, BLY89A, KT920A, KT925B

Много прост FM усилвател, който може да предаде 4W RF мощност с 12V захранване и BLY87A или KT920A и 20W с BLY89A или KT925B.
Ако използвате BLY87A или KT920A, входната мощност трябва да бъде 0,5W и 4W, ако използвате BLY89A или KT925B.

Този усилвател на FM мощност е проектиран да работи на 50 Ω антени и максимално захранване от 14 V и в диапазон 88 – 108 MHz.

Използвайте само метални тримери, добър радиатор за транзистор и керамични кондензатори и дръжте щифтовете много къси.

Компоненти:

C1 = C8 = 10-40pF + 22pF in parallel ||
C2 = 10-70pF + 120pF ||
C3 = 2.2nF
C4 = 33nF
C5 = 4 x 180pF
C6 = 1nF
C7 = 2.2nF
C9 = 10-70pF + 47pF ||
R1 = 380Ω
R2 = 47Ω
R3 = 5.6 Ω
L1 = 3 turns / 0.8mm / 6mm / legth = 8mm
L2 = 6turns / 0.5mm /over R2
L3 = 5 t / 0.6mm / 6mm
L4 = 4 t / 1.2mm / 8mm
T = 4W with BLY87A, KT920A
T = 20W with BLY89A, KT925B

Схема:

Източник: electroschematics

ВНИМАНИЕ !!! Излъчването в тези честоти е забранено от закона и трябва да притежавате специален лиценз !!!

Posted in Конструкции, Полезно инфо, Техника, Трансивъри | Tagged , , , , , , | Leave a comment

Портативен APRS Tracker + Messenger AprSVW

Портативен APRS Tracker + Messenger
AprSVW

(IK3SVW)

Вие сте мобилни? Бихте ли искали да погледнете трафика от  APRS и в същото време да изпратите вашата позиция, открита от GPS на фиксирани или променливи интервали от време с вашата скорост? Трябва да получавате автоматично и да изпращате потвърждение на съобщенията от APRS, предназначено само за вас, и може би да отговаряте на изпращача с кратко лично съобщение?
Искате ли да направите всичко това без компютър или скъп rtx със специални функции на aprs?
Така че за вас е AprSVW, малък преносим APRS декодер / енкодер, използващ 4×20-символен LCD дисплей. За да обобщим, с AprSVW, свързан към конкретен FM предавател, работещ на честотите на APRS, е възможно да:

  • мониторинг на трафика на пакети от 1200 бата;
  • декодиране и показване на данни от станциите на APRS при 1200 бата;
  • получаване и автоматично изпращане на потвърждение за получаване (ack) на APRS съобщение, адресирано до Вас
  • преглеждайте по всяко време последното APRS съобщение, адресирано до вас, сигнализирано акустично в момента, в който пристигнете;
  • съставяте и предавате кратко съобщение до станция на APRS по ваш избор, като проверявате дали получателят е потвърдил получаването (ack);
  • Показване и предаване на вашата позиция в APRS (открити от GPS), на предварително определени интервали от време;
  • изпратете фиксирана позиция, в случай че не притежавате GPS или сте вкъщи.

След като сте задали, вашето име в допълнение към това за изпращане на съобщението и текста на самото съобщение остават запаметени дори ако изключите AprSVW, като можете да видите последното съобщение, адресирано до вашето име, докато не изключите AprSVW. Също така е възможно по всяко време да се наложи придобиването на GPS данни и предаването на собствени координати (в компресиран формат, тип mic-e).

AprSVW30.Zip (v3.0 68KB 05/2007 италиански / английски)
Файл, който съдържа всички необходими материали (диаграми, фърмуер, инструкции), за да се постигне AprSVW v3.0, която има възможността да се свърже с два бутона, вместо малък интерфейс за въртящи се енкодери, полезни за скорост при писане на съобщение. Цялата информация за внедряването на интерфейса на енкодера също е включена в този файл.

Въпреки, че от AprSVW можете да редактирате и да въведете името, получателят и съобщението за APRS да бъдат изпратени, и можете да включите / изключите Автоматичен могат да бъдат конфигурирани изцяло AprSVW v3.0 от компютър с помощта на следния софтуер, наречен AprSVW Config:

AprSVW_Config_v30.zip (v3.0 1,79MB 03/2007 италиански / английски)
Инсталационен пакет за Win95 / 98 / Me / 2000 / XP на AprSVW Config, софтуер, който ви позволява да конфигурирате всички параметри на AprSVW v3.0 през компютър чрез RS232 сериен интерфейс.
Забележка: Препоръчваме да деинсталирате всички версии на софтуера преди v3.0.

Електрическа схема
Схемата на AprSVW v3.0 е много подобна на Peek_SVW, която е зрител на APRS, всъщност се използват същите интегрирани такива: PIC16F628 и FX614 (MX614). Възможно е също да се използва PIC16F628A.

Промените в електрическата схема по отношение на Peek_SVW се отнасят главно за изпълнението на предавателната част, отсъстваща в Peek_SVW. В свързването на FM трансивър вход / изход към модема MX614 който се грижи за превръщане пакети сигнали от аналогов в цифров и обратно (като алтернатива е възможно да се използва TCM3105), и да общуват с PIC16F628 / 628А, който се занимава от своя страна с декодирането и кодирането на APRS пакети и показване на LCD дисплей 4×20 символа с HD44780 дисплей. В PIC 2 са свързани бутони, един превключвател и вход RS232, които позволяват на операцията, в допълнение към зумер да излъчва аларма при съобщение. Веригата се захранва от 8-12 волта и консумира около 15mA (с изключение на евентуално фоновото осветяване на дисплея).

Забележки:

Интегралната схема MX614 (FX614) не е лесна за намиране,като алтернатива може да бъде използвана интегралната схема TCM3105 вместо MX614, така че файлът AprSVW30.zip също съдържа схемата за свързване на TCM3105.

Връзки към
AprSVW трябва да бъде свързан към FM RTX по следния начин:

Изходът BF на RTX трябва да бъде свързан към „Audio In“ на апарата.
Микрофонният вход на RTX трябва да бъде свързан към „Mic Out“ на апарата.
PTT контактът на RTX трябва да бъде свързан към „PTT“ на AprsVW. Много портативни RTX модели нямат контакт PTT и в този случай резисторът 2.2KOhm трябва да бъде свързан към „PTT“ и „Mic Out“ на апаратурата.

Много е важно, че rtx НЕ има шумоподтискане отворен, а по-скоро регулиран за нормална употреба, т.е. изходът BF трябва да бъде заглушен при липса на RF сигнал. RS232 серийният съединител на AprSVW служи за две цели:

Като вход от GPS: просто свържете серийния изход на GPS директно към серийния конектор на апарата. GPS трябва да бъде настроен на сериен NMEA изход при 4800 бата.
Както въвеждане на данни от PC: в този случай е необходимо да използвате кабел за NULL тип модем за свързване на сериен изхода на компютъра към серийния вход dell’AprSVW (на практика просто сменяте връзките към пинове 2 и 3 от нормален сериен кабел ).

Други връзки:

Вместо двете бутони „Настройка“ и „Избор“ можете да свържете интерфейс на ротационен енкодер с бутон, за да ускорите операциите. Намерете схема и инструкции, включени в един и същ файл на AprSVW (AprSVW30.Zip).
Звукът, който има функция за сигнализиране на входящо съобщение, може да бъде заменен, например, с LED или друго сигнално устройство.

Използване на AprSVW
Ръководството, включено в zip файловете, обяснява подробно четирите налични екрана, номерирани от 1 до 4, обобщени тук:

Разширено показване на всички входящи пакети APRS (UI). Когато това е включено, този екран е избран.
Показване и задаване на име и показване на последното получено съобщение (адресирано до вашето име).
Показване, настройване и предаване на APRS съобщението при излизане.
Смесен изглед на входящите пакети и техните координати, скорост и посока, установени от свързания GPS.

Можете да промените екрана, като натиснете кратко бутона за избор (ако не настройвате данни), това ще покаже екраните 1-2-3-4 по цикличен начин.
В допълнение към настройките на компютъра, очевидно е възможно да направите настройки директно от AprSVW, как да въведете вашето име, да напишете съобщение или да предадете позицията си. Когато правите настройки, приемането е деактивирано и на всеки символ / параметър ще се появи мигащ курсор.
Бутонът Избор се използва за промяна на екрана или за избор на знак по време на настройките. Бутонът Set се използва за извършване на настройки (ако е натиснат за кратко) или за потвърждаване на настроен символ (ако е натиснат за дълго време). Когато редактирате текста, бутонът Избор има повторение, ако го задържите за дълго време.
Ако използвате интерфейса на енкодера вместо бутоните, завъртането на енкодера по посока на часовниковата стрелка симулира натискането на клавиша Select докато въртите кодиращото устройство обратно на часовниковата стрелка симулира кратко натискане на клавиша Set и след това натискане на енкодерът симулира дългото натискане на същия бутон Set.
Дори когато се показват екрани 2 и 3, ако не правите настройки, AprSVW продължава да получава трафик на APRS дори и да не се показва. Когато се получи съобщение, адресирано до името ви, се натиска екрана 2.
И накрая, по всяко време можете да принудите придобиването на GPS данни и предаването на позицията чрез натискане на бутона Set на екраните 1 или 4.

Примерни екрани на AprSVW v3.0
По-долу можете да видите примери на четирите LCD екрана, номерирани от 1 до 4, на AprSVW:

Виждате пълен трафик APRS, в този случай станцията aprs IV3BVQ-9 изпрати пакет в компресиран формат (mic-e) със следната информация: Service (в експлоатация, съкратено v3.0 до M2), ширина, дължина, скорост (31 километра / ч), посока (67-о) и коментар.


Тук можете да видите и зададете името си, в този случай IK3XYZ-9, и да видите последното съобщение (адресирано до вашето име), което в примера е било изпратено от IK3ABC и съдържа текст „ОК усещаме на RU8 между 5 минути „.


Тук виждаме, че съобщението „SENTIAMOCI SU RU8“ е изпратено до AprsVW (написано „TX ..“) на станция aprs IK3ABC, която вече е изпратила потвърждението за получаване (написано „ACKED“, което в v3.0 заменя думата „TX ..“).


В горните два редици виждате трафика „aprs“, в този случай съобщението „Hello“ е изпратено от IK2DKX до IW2FUS-9, а в двете долни линии виждате вашата позиция (ширина 45 ° 40.70 ‘север, дълга 12 ° 21.62’ изток ), скорост (60 km / h) и посока (150 °), установена от GPS.


Програма AprSVW Config v3.0, за да прехвърлите настройките от компютъра на AprSVW

Отстрани можете да видите как програмата AprSVW Config, която ви позволява да променяте всички параметри на AprSVW, като изпращате данните през серийния порт на компютъра. С разрешаването на F1 е възможно да се извикат ръководството, което обяснява всички параметри и използването на програмата.
Започва с TX DELAY, т.е. чакането на tx данни след натискане на PTT; след това изберете иконата си чрез ICON Символ и алтернативна таблица. В ръководството (чрез натискане на клавиша F1) можете да намерите най-често срещаните икони. След това въведете името си в моя CALLSIGN (също така можете да редактирате директно от AprSVW). Така че трябва да настроите разкопките за APRS чрез APRS PATH (по-нататъшна информация), след това задайте STATUS текста, който е коментарът, който да се изпраща всеки Status txt всеки път.

Възможно е да проверите полето Disable position position …, така че координатите на приетите станции да не се показват в полза на допълнителната информация.
След това той преминава към времената за предаване, разделени на 2 панела, Ръчно тайминг и Автоматично тайминг, където има време за работа, когато GPS е изключен или включен. В последния случай можете да изберете интервала на предаване на вашата позиция според скоростта, установена от GPS. Продължавайки намираме в панела за GPS параметрите на интервал за придобиване, което гарантира минимален интервал придобиване и дисплей GPS данни, както и придобиване на изчакване, което е важно и определя колко дълго максималната AprSVW посвещава за получаване на данни от GPS: ако например GPS праща данни на всеки 2 секунди, настройката за изчакване на придобиване до 25 (2,5 секунди) гарантира, че винаги получавате данни от GPS. Препоръчвам ви да направите някои тестове, започвайки от дълго време (40 или повече), и след това да слезете, за да намерите точното време за вашия GPS.
Това е специфичен случай на GPSless режим: когато не разполагате с GPS или на определено място, е възможно да се изпрати позицията пускането параметър изчакване Придобиване на 0 и въвеждане на координатите в текста на статута чрез специални координати прозорец за вмъкване, както е посочено в ръководството на програма.
Забележка: Препоръчвам никога да не настройвате параметрите в интервала за ръчно таймиране, автоматично време и придобиване до много ниски стойности (30 секунди или по-малко). Тези параметри са закръглени до около десет секунди.
Обръщайки се към прозореца на конкретно съобщение (което също може да се въведе директно от AprSVW), намираме за SMS повторения за възстановяване се посочва колко пъти съобщението се отново предадена, и следователно са „истинските“ параметрите на съобщението, за да се предава: APRS съобщение да се обадя, контакт, за да за изпращане на съобщението APRS и текста на съобщението, текста на съобщението за изпращане.
Накрая можете да проверите полето Автоматично изпращане на съобщение …, за да изпратите автоматично съобщението до подателя на полученото последно съобщение.
В последния Configuration Програмиране кутия / има различни опции: Основен набори параметри по подразбиране, за запазване и зареждане спестява / чете от диска параметри, Comm бр задава броя на сериен порт, поддръжка richama потребителя и накрая бутона SEND, които можете да натиснете, след като проверите всички параметри и свържете компютъра към апарата AprSVW за събиране на данни (като задържите бутона за избор или натиснете ключа на енкодера). По този начин данните ще бъдат изпратени ефективно.
На този етап, след като сте проверили успеха на изпращането на AprSVW, сте готови и AprSVW v3.0 ще бъде незабавно работещ с новите параметри!

Статия на италиански ( за съжаление оргиналната статия в която имаше версия и AprsVW v4 не е достъпна, включително и тази за версия 3 с изходните файлове): https://digilander.libero.it/ik3svw/aprsvw.htm

Оригинална статия (недостъпна): http://www.ir3ip.net/ik3svw/aprsvw.htm

 

Posted in APRS, Конструкции, Техника | Tagged , , , , , , | Leave a comment

SSB трансийвър – „Балкан“

SSB трансийвър – „Балкан“

с пряко преобразуване на 3,5 MHz

Техниката с пряко преобразуване е популярна сред радиолюбителите заради простотата на схемите. Но по-голяма част на схемите на трансийвъри с пряко преобразуване са телеграфни (CW), което не ги прави особено търсени, защото малко от съвременните радиолюбители имат нерви и търпение да работят с азбуката на морз. От друга страна дори и най-простите трансийвъри с двойно преобразуване съдържат скъпи и дефицитни части като ЕМФ-та и кварцове, които се намират трудно дори и от втора ръка, а в търговската мрежа никога не се появяват. Въпреки 20-те години демокрация и свобода на пазара – магазините за радиочасти в България все още далеч не могат да задоволят нуждите на радиолюбителите! По тази причина конструирах прост и лесен за изпълнение трансийвър на 3,5 MHz, детайли за който могат да се намерят почти във всеки магазин за радиочасти. Основната идея в тази схема е използването на обратим SSB-балансен модулатор (Т1, Т2, Т3, D1-D4) който може да работи както в режим на приемане, така и на предаване.

Ето накратко характеристиките на трансийвъра:

– Чувствителност в режим на приемане: не по-малко от 1 микроволт.
– Потискане на неработещата горна лента: 40–45 дб.
– Потискане на носещата в режим на предаване:50 дб.
– Изходна мощност на предавателя при напрежение 28-30 волта в последното стъпало на високочестотния усилвател (V12) около 10W.
Дължа извинения на читателите (радиолюбителите), че им поднасям ръчно начертана схема, ретуширана на места с програмата за рисуване Paint, заради което някои от линиите изглеждат по-тъмни и по-дебели от останалите. Ако някой има повече търпение от мен, нека прекара схемата през компютър с програма за чертане на радиосхеми. Но аз мисля, че дори и в този си вид схемата се чете.
Ако я разгледаме по блоковe, схемата съдържа:          – Балансен модулатор/демодулатор с Т1, Т2, Т3 и диодите D1, D2, D3, D4 (1N4148).
– Микрофонен усилвател с електретен микрофон и интегрална схема LM 386.
– Нискочестотен усилвател на транзисторите V3, V4, V5 (BC547) и LM386.
– Плавен генератор (VFO) с транзисторите V1 и V2 (BF173).
УВЧ (приемник) с транзисторите V6, V7 (КТ 355А) или с техния западен аналог BFY90.
– Усилвател на мощност с транзисторите V8, V9 (BF 324), V10 (2Т6821), V11 (2SA473) и V12 (2SC3182).
Заменянето на посочените транзистори с други близки по параметри транзистори по принцип е възможно, но не е желателно, тъй като ефектът от тази замяна е непредвидим! Тези транзистори не са избрани случайно, а след експериментална работа във всеки един от въпросните блокове на трансийвъра. Така например транзисторите ВС547 в нискочестотния предусилвател са предпочетени заради техния нисък основен шум. Ако вместо тях поставим българските аналози (2Т3168, 2Т3169) шумът в усилвателя нараства няколкократно, което прави невъзможно приемането на слабо чуващи се станции. Руските КТ355А са поставени в УВЧ блока защото са чувствителни и имат висок коефициент на усилване, което позволява значително опростяване на схемата на УВЧ-то. А конструкциите на приемници и трансийвъри с пряко преобразуване трябва да притежават простота. Иначе се обезсмислят!
Данни на бобините, дроселите и трансформаторите на трансийвъра:

L1 – 20 навивки ПЕЛ 0,32 върху тяло с диаметър 6 мм. Кондензаторът С1 се подбира експериментално в границите от 120 до 390 пикофарада.
L2 – 60 навивки ПЕЛ 0,2 върху тяло с диаметър 6мм. L3 се навива върху L2 и съдържа 10 навивки ПЕЛ 0,32.
L4, L5 – тези две бобини са навити върху тела с диаметър 6мм и имат 60 навивки ПЕЛ 0,2 с извод от 12 навивка, смятано от долния заземен край.
Проводниците върху гореспоменатите бобинки (LC-кръгове) трябва да са здраво стегнати върху телата, вързани с конец, а след това намазани с безцветен лак за нокти!!! Това важи особено за L1 в плавния генератор (VFO) от чиято механична изработка зависи стабилността на генерираната честота. Ако навивките на този кръг не са добре стегнати, дрейфът на честотата ще бъде толкова голям, че ще направи работата с трансийвъра невъзможна!
L6 – бобината на крайното стъпало на предавателя, е навита върху водопроводна ПВЦ тръба 1 цол (26 милиметра диаметър) 45 навивки ПЕЛ 0,5. Както предишните бобини, и тази трябва да бъде навита здраво и лакирана с лак за нокти. Променливите кондензатори С5 и С6 са с капацитет 5/260 пикофарада.

L7 и L8 са намотани върху парчета от феритна антена с магнитна проводимост 1000. L7 – 80 навивки ПЕЛ 0,35. L8 – 50 навивки ПЕЛ 0,5.

– Дроселите RFC1, RFC2, RFC3 са навити върху феритни пръстенчета с диаметър от 7 до 10 милиметра и с магнитна проводимост от 1000 до 3000. И трите дросела съдържат 90 навивки ПЕЛ 0,1.

– Дроселът RFC4 е навит върху съпротивление 1 мегаом 0,5 вата, 150 навивки ПЕЛ 0,1.
Дроселът на захранващия блок е навит върху феритен пръстен с диаметър 30–40 милиметра, две намотки по 30 навивки ПЕЛ 0,5 (такъв феритен пръстен може да се вземе от изгорял захранващ блок на компютър). И двете намотки се навиват в една посока!!! Наличието на този дросел е задължително. Той ограничава проникването на брум от електрическата мрежа в трансийвъра. По принцип всички схеми на приемници и трансийвъри с пряко преобразуване са особено чувствителни към брумовете и промишлените смущения в електрическата мрежа (220 V).

Трансформаторите Т1 и Т2 са навити върху феритни пръстенчета с диаметър от 7 до 10 милиметра и с магнитна проводимост от 1000 до 3000. Трансформаторът Т2 е навит трифилярно (навива се с три проводника едновременно ), като краят на намотка I се свързва с началото на намотка II и така се образува средният общ извод, който отива към дросела RFC3. Всяка от трите намотки съдържа 15 навивки ПЕЛ 0,2. Трансформаторът Т1I има 10 навивки, а II – 20 навивки. И двете намотки са с проводник ПЕЛ 0,2 и СЕ НАВИВАТ В ЕДНА ПОСОКА!!!

Т3 ( НЧ-фазоинвертора) е малък трансформатор от джобен приемник. Намотка I има съпротивление 8 ома, а намотка II – 600 ома.

Феритните пръстени не трябва преди това да са работили във електрически вериги с прав ток, защото в такъв случай ще бъдат намагнитени, което силно ще влоши работата на SSB-модулатора!

Комутацията на трансивъра от режим RX (приемане) към режим TX (предаване) се прави (както е по правило) с 12-волтови релета, които включват и изключват захранването на обозначените с TX–RX блокове или прехвърлят сигнала от една верига към друга. Не предлагам схема за такава комутация. Нека всеки радиолюбител разработи такава сам. Това е елементарно. Сам ще дам един съвет – последователно на бобинките на релетата да се включват 50 – 100 ома съпротивления, които да понижават малко напрежението, за да не се износват и изкривяват бързо контактните пъпки и пластинки. Тези съпротивления удължават живота на релетата и особено на онези, които сработват и с по-малко напрежение (8 – 9) волта!

Настройката на трансивъра трябва да се направи с двулъчев осцилограф, с помощта на който да се уверите, че носещата и горната странична лента на сигнала са изрязани от SSB-модулатора. Но ако нямате достъп до подобен вид осцилограф – по-лесно е да настроите схемата с помощта на друг SSB трансийвър на 3,5 МHz. Така ще можете да прослушате качеството на сигнала както в режим на приемане, така и на предаване. Трансийвърът работи с 40-метрова антена тип „наклонен вектор“. Контролът на съгласуването на антената с предавателя се извършва с помощта на лампата Л1 (6V/250 mA). Когато антената е в резонанс с бобината L6 на крайното стъпало (при изключен ключ Кл1) – лампата Л1 свети ярко. Лампата се включва само при настройка на предавателното стъпало. По време на провеждане на връзки лампата трябва да бъде изключена, т.е. дадена накъсо от Кл1. Както се подразбира от схемата, настройката на бобината L6 (както на честотата, така и на силата на сигнала) се извършва с кондензаторите С4 и С5 (5/260 pF), които задължително трябва да бъдат с „въздушен диелектрик“.

Ако нискочестотният усилвател започне да се самовъзбужда и да пищи, включете между колектора на транзистора V5 и „минуса“ на схемата допълнителен кондензатор 10 nF. Това шунтиране на транзистора ще спре самовъзбуждането на усилвателя.
На транзистора V11 се монтира прост радиатор направен от п-образно огъната ламаринка. Транзисторът V12 изисква по-сериозен радиатор. Транзисторът се монтира с керамична подложка, намазана от двете страни със силиконова паста. Транзисторът V12 не трябва да има електрическа (галванична) връзка с радиатора и затова болтчето, което го стяга към радиатора трябва да е с пластмасова изолационна втулка.

Захранващият блок на трансийвъра трябва да бъде с трансформатор, чиято вторична понижаваща намотка от 24V да не е по-малко от 3 ампера. В противен случай в режим на предаване има вероятност от падане на напрежението. Грецът е съставен от осем паралелно включени диоди 1N4007 с цел намаляване на загубите при изправянето на тока. Със същата цел са свързани паралелно двата транзистора KD503.

Кондензаторите имат следните стойности :

C1 – 2200 μF / 50V,
C2 – 100 nF,
C3 – 10 nF,
C4 – 100 nF,
C5 – 100 μF / 16 V,
С6 – 2200 μF / 50V,
C7 – 100 nF,
C8 – 10 nF.

Бележка: За нормалната работа на трансивъра в SSB режим е необходимо усилвателят на мощност, изпълнен с транзистора V12, да работи в клас AB с начален ток на покой. По показания начин на свързване на V12 с дросел RFC4 в базовата верига усилвателят на мощност е подходящ за телеграфни сигнали.

Николай Господинов – Даскала

Свали оригинална статия от тук !

Posted in Конструкции, Техника, Трансивъри | Leave a comment

Безтрансформаторно крайно стъпало – гу50

Безтрансформаторно крайно стъпало с 3 бр – гу-50

Това е много малко и  леко крайно стъпало с мощност повече от 300W при CW и 500W пикова при SSB. В крайното стъпало няма трансформатор за високо напрежение, а то се формира чрез учетворяване на захранващото напрежение. Задължително изискване за правилна работа на стъпалото е добро заземление или в краен случай зануляване. В стъпалото са използвани популярните руски лампи GU-50.

Съображение при избора на схема и конструкция

При разработката на този усилвател е изхождано от следните съображения:

1. да бъде евтин и направен с достъпни материали;
2. изходната мощност да бъде в рамките на лимитираната;
3. атакуващият го трансивер да работи с намалена мощност;
4. да изключва необходимостта от съгласуващо устройство към антената;
5. да бъде малогабаритен

Лампите ГУ-50 и цокли за тях, все още се намират на пазара на сравнително ниски цени, поради което избора падна на тях. Работят при относително ниско анодно напрежение (800-1200V), което не изисква специални високоволтови кондензатори в анодната верига и Пи-филтъра. С три лампи се постига изходна мощност от порядъка на 350 W. Не изискват обдухване.
Напрежение от порядъка на 1000 – 1200 V, лесно се постига чрез умножаване на мрежовото напрежение, поради което отпада необходимостта от скъпия трансформатор за анодно напрежение. Отначало скептично поглеждах на умножителната схема, но като направих предварителни експерименти, установих, че учетворител на напрежение с електролитни кондензатори 220µF, дава 1200 V на празен ход и поддържа стабилно 1100 V под товар от 600 mA.
Безтрансформаторното захранване изисква малко по-специално включване кам мрежата и използуване на земно, което впрочем при всички случаи е необходимо за безопасна и добра работа на радиостанцията.

Схемата на усилвателя с добро качество можете да видите като pdf файл !

Използуват се три лампи ГУ-50 включени в схема със заземени решетки. Характерно за схемата е, че се използува последователно анодно захранване, което облекчава получаването на задоволителна мощност на 28 MHz и от друга страна – понижени изисквания към конструкцията на анодния дросел.
Тъй като захранването е безтрансформаторно, важен момент е контрола върху правилното подаване на “нула” и “фаза”. За целта се използува релейна схема от две променливотокови релета. Единият край на бобината на реле Rel 1 е на маса, а другия “топлия” край към един от мрежовите проводници. Ако към “топлия” край се подаде “нула”, релето остава в покой и през нормално затворените си контакти пропуска мрежовото напрежение, което захранва реле Rel2. В случай, че се подаде “фаза”, Rel1 се включва и разменя «фазата» и «нулата» и едва тогава Rel2 подава напрежение към усилвателя. Ако се използува изправна електрическа инсталация със “шуко” контакти, автоматиката ще работи, но за препоръчване е използуването на заземяване.
В първия момент на пускане поради незаредени кондензатори на изправителя и студени отоплителни намотки ще протече голям пусков ток, който ще прегори предпазителите и би могъл да повреди мрежовия ключ. Поради тази причина е предвидено “меко” пускане, осъществявано от паралелно включените резистори R14 …R18, върху които се получава спад на напрежение, пропорционално на пусковия ток. При спадане на пусковия ток, захранващото напрежение за релетата достига стойност достатъчна за задействането на Rel3, което шунтира гасящите резистори и осигурява нормален режим на захранване.
Изправителят включва 6 бр.електролитни кондензатори и 4 бр. диоди 1N5408, работещи в режим на учетворяване. Реле Rel4 служи за изключване на анодното напрежение към анодите на лампите (режим STAND BY). Релето се управлява от ключ SW2, който същевременно разрешава и включването на релетата Rel5 и Rel6. В режим STAND BY подаваната към усилвателя мощност се излъчва директно в антената.
Друг момент е използуването на широколентов феритен трансформатор Tr2 за съгласуване на входа на усилвателя. Резистор R7 служи за предотвратяване повредите в решетките на лампите при прострели, а R8 осигурява необходимото запушващо автоматично преднапрежение за лампите в режим на приемане.

 

Конструкция и детайли

Усилвателят е монтиран в кутия от руски генератор Г5-54 с габаритни размери 350 х 200 х 160 mm.
Количеството и вида на използуваните части можете да видите от спесификацията. Променливите кондензатори С1 и С7 са от концертен приемник, като С1 се разрежда през една пластина. Данните за бобините и дроселите са показани в 
Coils. Платка на изправителя в мащаб 1:1 можете да изтеглите от PCB-PS
Преди пускане на усилвателя е необходимо лампите да се тренират в продължение на 24 часа само на отопление и около 5-6 часа на празен ход с отопление и анодно напрежение. Добре е лампите да се подберат по еднакъв начален ток. За целта слагате една по една лампите, включвате на предаване без атака и измервате анодния ток. В този режим нормалния ток на празен ход на една лампа е 15 mA и 45 mA за три лампи.
Конструкцията на усилвателя можете да видите, ако чукнете върху фотосите по-горе.

Резултати

Така описаният усилвател има обща маса около 6 кг. При подавана към него мощност от 25-30 W, подводимата мощност е около 660 W (600 mA), а изходната мощност е около 430 W на 3.5 MHz и плавно спадаща до 280 W на 28 MHz. Усилвателят е с 50 омов изход и към него могат да се включват нискоомни антени (45 – 80 ома). Директното включване към високоомни антени от рода на дълги жици е недопостимо. С такъв усилвател работят постоянно LZ2AC и LZ1MP.

Конструкция и описание на LZ2ZK (sk).

Posted in Конструкции | Leave a comment

AmpR-ripd и Amprnet Net-44

AmpR-ripd и Amprnet Net-44

Информация от страницата на KB9MWR

Първо малко история:

В началото на 2012 г., Heikki Hannikainen, OH7LZB (радиолюбителя създал aprs.fi ) модернизира amprnet маршрута с написването на потребителски RIPv2 демон за да получавате актуализации RIP от 44/8 ampr.org маршрутизиране, и ги поставя в таблицата с Linux маршрутизацията.  С това е заменил метода на encap.txt и Munge скрипт.

В края на 2012 г. нов унифициран интерфейс бе публикуван на www.ampr.org .

Преди това съществуваше имейл робот, който Джим Фулър, N7VR поддържа с емайл ежедневно списък encap.txt в NOS тип маршрут команди.

Радиолюбителите могат да създават / определи шлюзове, към които RIP пакетите ще бъдат насочени. Пакетите на RIP са изпращат капсулирана от 44.0.0.1.

За да могат IPIP / IPENCAP капсулираните пакети с RIP, за да достигнат до вашата мрежа ще трябва да рутирате протокол 4 (IPIP) чрез вашият рутер до сървърът ви. В повечето потребителски клас рутери / шлюзове и модеми липсва директен начин да се направи това чрез графичния интерфейс. Може да се насочи демилитаризираната зона към вашия AmpR шлюз или да се извърши рутиране чрез SSH/Telnet команди директно в рутера.

Следната команда:

iptables -t nat -A PREROUTING -i eth0 -p 4 -j DNAT –to 192.168.1.5

поставена в Network -> Firewall -> Custum rules на OpenWRT отваря IPENCAP протокола към вашия Ampr шлюз.

eth0 :  WAN интерфейс на вашия рутер

192.168.1.5 : вътрешно IP на вашия Ampr шлюз

Променят се в зависимост от вашата конфигурация

За да стане ясно, IPENCAP (4) е Layer 4 IP протокол, като ICMP (1), TCP (6), UDP (17), GRE (47), OSPF (89), AXIP (93) и много други, с тази разлика, че го транспортира друг L3 протокол (IP). Тя работи заедно с IP, което е протокол Layer 3 в интернет. А има и други L3 протоколи, като ARP, IPv6, AppleTalk DDP, IPX, IPSEC и др. IPENCAP няма номера на портове. Тези, които са специфични за TCP и UDP. Вие не можете да „симулирате“ номера на портове.

OH7LZB пише оригиналния демон на езика за програмиране Perl. По-късно Мариус, YO2LOJ, пише AmpR-ripd dameon на C.

Ето някои примери с помощта на Ubuntu сървър 10.04.4 LTS, потвърдено че работят и върху Debian Wheezy. С помощта на AmprNet портала е зададено, че подмрежа 44.92.21.0/24 можете да намерите на шлюз 174.103.224.07. Ние използваме AmpR-ripd dameon от Мариус YO2LOJ (V 1.13) (Забележка: в най-лошия случай два часа може да се чака докато за пръв път се създаде портал в който започнете да получавате информация за маршрута)

eth0 directly connected to the internet (174.103.224.07) WAN
eth1 faces the wireless LAN (44.92.21.2) 44.92.21.0/25
tunl0 is the IPIP wormhole tunnel to the rest of the AMPRNet (44.92.21.1)
tun0 is for the optional OpenVPN server. 44.92.21.129/25

Безжичните мрежи използват тези пътища за достигне един-друг и останалата част от amprnet :

route add 44.92.21.0/24 netmask 255.255.255.0 dev eth0
route add 44.0.0.0/8 netmask 255.0.0.0 gw 44.92.21.2 dev eth0

Можете да използвате тези бележки като основа за настройката си, но ще трябва да се направят съответните промени.


Инсталиране

Преминавате в root потребител:

sudo passwd root

Или най-малкото ключа към root:

sudo -i

Инсталиране на пакетите които ще трябват:

apt-get install tcpdump dnsutils iptables-persistant ipset fail2ban lynx

Активиране на IP препращане и/или редактиране на /etc/sysctl.conf:

echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward

Ако имате защитна стена, пропуснете IPIP протокол 4 :

iptables -A INPUT -p 4 -j ACCEPT
iptables -A INPUT -p udp --dport 520 -j ACCEPT
Или, ако сте зад NAT, нещо подобно (където 192.168.1.10 е портала Ampr):
iptables -t nat -A PREROUTING -p 4 -j DNAT --to 192.168.1.10

За да се намали трафика, спирате SMB, както и MikroTik Neighbor Discovery Protocol върху tunl0 (по желание, но е добра идея):

iptables -A OUTPUT -o tunl0 -p udp --dport 10001 -j DROP
iptables -A OUTPUT -o tunl0 -p udp --dport 137:139 -j DROP
iptables -A OUTPUT -o tunl0 -p udp --dport 5678 -j DROP

Създаване на тунел интерфейс  (това трябва ще се отрази AmpR IP адреса на вашия шлюз):

ifconfig tunl0 up 44.92.21.1 netmask 255.255.255.255

Изтегляне на последната версия на демона, разархивирайте го, компилирате, и го копирате в  (/usr/sbin)

wget http://www.yo2loj.ro/hamprojects/ampr-ripd-xxx.tgz
tar -xvzf  ampr-ripd-xxx.tgz
make
cp ampr-ripd /usr/sbin

Пусни го за първи път:

Стартирайте го първо с -d -i tunl0 опция, за да се провери, че тя вижда съобщенията с маршрута от amprgw, и да се научи паролата използва за удостоверяване на RIP пакетиИзчакайте до 5 минути, докато маршрутите се предадат  (Имайте предвид че ако промените шлюз в портала, тези актуализации са заредени на всеки час):

root@hsmm-gw:~# ./ampr-ripd -d -i tunl0
found local address: 174.103.224.07
found local address: 44.92.21.2
found local address: 127.0.0.1
found local address: 44.92.21.1
opening UDP socket...
entering main loop, waiting for RIPv2 datagrams
received from 44.0.0.1: 520: 504 bytes
RIPv2 packet contains password PasswordFoundHere but we require none

 

Конфигурирайте всичко, за да започне по време на зареждане:

Настройте вашата система че скриптът да се стартира автоматично, например в /etc/rc.local.

Примерен стартиращ скрипт: http://www.qsl.net/kb9mwr/wapr/tcpip/startampr


Пълно описание на английски може да намерите тук!

 

Posted in HamNet | Leave a comment

Предусилвател за 2м с BF981

Предусилвател за 2м с BF981

Хари Попов LZ1BB

http://lz1bb.bfra.org/

свали

Галерия снимки 1

Галерия снимки 2

LZ1BB

Posted in Конструкции | Leave a comment

Метео добавка за андроид

Мини метeoрологична станция гр.Враца

Добавка за Андроид

Мини метерологичната станция гр.Враца вече поддържа формат на приложение за Андроид устройства,което става чрез приложението Pocket PWS  (има го в Google Play маркета).

След като свалите и инсталирате приложението е необходимо то да бъде настроено за работа с метео станцията.

След стартиране за да влезете в режим настройки е необходимо да придвижите пръст от долу нагоре по вашият екран, след което трябва да зададете адреса от където програмата ще черпи данни а той е:

Останалите настройки изглеждат по следния начин:

След което по ваше желание може да извадите приспособление/добавка към вашият екран, които изглеждат по следния начин:

Текущата версия поддържа 2 вида добавки към вашия екран.

Миро – LZ4NY

Posted in Метео | Leave a comment

Direct Digital Synthesizer (DDS) VFO

Direct Digital Synthesizer (DDS) VFO

Niras C V/VU3CNS

DDS VFO Ver 4.0

Този проект използва PIC16F628A и AD9850 или AD9851. PIC16F628A е 18-Pin микроконтролер с 2K байта памет програма, тя е флаш-базирана, CMOS, 8-битовите микроконтролери. PIC16F62XA устройства имат специални функции за намаляване на външните компоненти, като по този начин се намаляват разходите на системата, повишаване на надеждността и намаляване на консумацията на енергия.

AD9851 е силно интегрирано устройство, което използва модерна технология DDS за образуване на цифрово програмируем честотен синтезатор. AD9851 генерира стабилна честота и е с  фазо-програмируем дигитализирани аналогов синусоидален изход. Това синусоида може да се използва директно като честотен източник при резолюция приблизително 0,04 Hz със системния генератор на 180 MHz.

Характеристики:

  • Диапазон от 0 до 70 MHz от стъпка 1 Hz.
  • Стъпка за настройка на честотата 1, 10, 100 Hz, 1, 10, 100KHz, 1, 10 MHz, като се използва евтин механичен енкодер с променлива скорост на настройка.
  • LCD дисплей с 2 реда х 16 символи.
  • Клавиатура с 12 (4 х 3) бутона за по-лесно набиране на честотата.
  • Компенсира настройката при CW, SSB, когато се използва с предаване/приемане.
  • Софтуер за калибриране да WWV или подобен.
  • Две VFO и Сплит операция.
  • Потребителски памети 19, памет на честота и режим (т.е. LSB / USB и т.н.)
  • Всички настройки се съхраняват в EEPROM и са постоянни (но потребителят може да го промени по всяко време).
  • Автоматично превключване на 9 банда и 4 изхода за избор на режим.
  • RIT операция.

Софтуер и пълен архив може да свалите от бутона DOWNLOAD:

/след изтичане на 5 сек натиснете SKIP AD в горния десен ъгъл за да започне свалянето/

За различни версии на платки и дизайни вижте ТУК.

Превод: Миро LZ4NY

Posted in Конструкции | Leave a comment

Приемник с директно преобразуване за PSK31

Приемник с директно преобразуване за PSK31

 

Прилагам оригиналното описание на английски език:

свали

Posted in Конструкции | Leave a comment

DSB QRPP микро трансивър

DSB QRPP микро трансивър на 21 Mhz

Това е схема на много проста конструкция на микро трансивър на 21 Mhz изграден само с 2 интегрални схеми (SA612 и LM386) и няколко дискретни елемента, конструкцията много лесно може да бъде запусната и на друга честота само с преизчисляване и пренастройка на трептящия кръг и промяна на кварцовият резонатор.

Миро, LZ4NY

 

Posted in Конструкции, Трансивъри | Leave a comment