HamNet

HAMNET Bulgaria

HamNet България (44.185.0.0/16) е част от международната HamNet радиолюбителска мрежа (44.0.0.0/8), за която са заделени и домейн имена ampr.org.

Разпределението за Amateur Radio е от средата на 1980-те години, Интернет мрежата 44 (44.0.0.0/8), известна като AMPRNet ™, се използва от радиолюбители за провеждане на научни изследвания и да експериментират с дигитални комуникации над радио и да се образоват радиолюбителите в тези техники. Amateur Radio Digital Communications е корпорация в Калифорния създадена с нестопанска цел за да подпомогне тези цели. Това се постига чрез управление на разпределението на мрежови ресурси, насърчаване на научните изследвания и експерименти с мрежови протоколи и оборудване, публикува технически статии, както и други дейности за насърчаване на общественото благо на радиолюбителски цифрови комуникации и свързаните с тях области. Надеждата ни е, че ние може да бъде в състояние да допринесат за финансиране на значими проекти постигането на тези цели. Amateur Radio е изцяло доброволческа дейност, извършвана от лицензирани радиолюбители, които са доказали своята способност чрез преминаване държавни изпити (например, в САЩ, изпити, са определени от Федералната комисия по съобщенията а в България от КРС). Не се разрешава възнаграждение. Хам радио, както е известно, е доказала своят принос в подобрения на състоянието на комуникационни изкуства, както и в обществената услуга по време на бедствия и спешни кризисни ситуации. (За повече информация за ham радио, посетете ARRL , RSGB , IARU , БФРА или който и да е от многото национални радиолюбители организации.)

Кой може да участва?

Всеки лицензиран Amateur радио оператор (радиолюбител), който се интересува от експериментиране с радио-базирана цифрова мрежа, използване на интернет протоколи.

Какво мога да направя с вашата мрежа?

Можете да експериментирате с радиолюбителски-радио-базирани мрежи. Това не е заместител на закупуване на интернет достъп от един доставчик. Подробностите за това, което е и не е разрешено да се направи, са изложени в Общите условия (en) .

Информация относно разпределението на IP адресите за радиолюбители.

Особеното при IPv4 адресите в зона 44.x.x.x  е че са заделени само за лицензирани радиолюбители, те са реални, статични но достъпни само от радиолюбители (има и изключения където адрес 44…. може да е достъпен и от всеки интернет адрес), тоест от тези които притежават такъв адрес.

 Достъпът между радиолюбителските адреси се осъществява чрез IPIP енкапсулиране, RIP44, BGP рутиране или VPN връзка към сървър който раздава HamNet IP, радиолюбителя трябва да има IP адрес от 44.x.x.x мрежата за да може да достъпва световната 44 радиолюбителска мрежа.

В Германия има големи високоскоростни радиолюителски мрежи използващи 44.130.x.x адреси, където за пренос на TCP/IP информацията се ползват различни радио/wifi мрежи – WIFI 2.4Ghz,5GHz (високоскоростни мрежи), AX25 – 144 Mhz, 430 Mhz (нискоскоростни 1200 – 9600 bps) повече информация за тези мрежи ТУК . Подобни мрежи има разположени в различни точки на света, в USA има добре развити HSMM MESH а в Полша HamNET- Mesh OLSRD.

Проверка дали използвате 44-IP адрес може да направите тук: http://whatismyip.ampr.org/ ако вие сте с Български HamNet адрес ще получите отговор от типа (IP започващо с 44): …….. Your IP is 44.185.x.x… в противен случай ще бъде изобразено вашето WAN IP.

 Повече информация за HamNet на английски може да намерите тук: http://www.ampr.org/

Администрацията на HamNet зони се определя от тук: https://portal.ampr.org/

 В момента в България работят няколко HamNet сървъра, разпределението на зони може да видите ТУК,

Заявка за 44.185.x.x адрес чрез VPN тунел може да изпратите от ТУК или като изпратите E-mail на LZ4NY – Миро.

 Ако използвате HamNet IP на ТОЗИ (http://lz4ny.ampr.org) адрес която система работи върху Raspberry PI ще намерите полезни линкове към други HamNet мрежи – ако Вие не разполагате с HamNet IP при опит за отваряне на гореописаните адреси ще получите отговор от мрежата като от несъществуващ/недостъпен адрес.

Миро, LZ4NY

Comments are closed.